Ostatnie dni października są u nas wyjątkowo pracowite! Od 25 października nasz zespół rozszerza swoje kompetencje oraz poszerza biblioteczne horyzonty na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.
W środę 25 października odbyło się szkolenie z czytania wrażeniowego, poprowadzone w Bibliotece Publicznej w Grodzisku Mazowieckim. Prowadzącą spotkanie była Małgorzata Swędrowska – pedagożka i edukatorka, autorka książek dla dzieci i dla dorosłych, przede wszystkim dla nauczycieli i bibliotekarzy. Twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, czyli smakowania literatury wieloma zmysłami. Od 15 lat upowszechnia literaturę dla dzieci, współpracuje z bibliotekami, ośrodkami doskonalenia nauczycieli i najlepszymi wydawnictwami.
Szkolenie odbyło się w ramach projektu BLISKO. Celem szkolenia było zapoznanie bibliotekarzy i nauczycieli z ideą czytania wrażeniowego, dzięki której można oddziaływać w znaczący sposób na dziecięcą recepcję utworu literackiego. W trakcie spotkania nasze bibliotekarki, Katarzyna i Natalia doświadczyły na sobie, czym jest czytanie wrażeniowe, by po zajęciach być w stanie samodzielnie wykorzystać liczne pomysły na zabawę z książką w praktyce. Dzięki szkoleniu zwiększyliśmy swoje kompetencje w zakresie pracy z czytelnikiem.
Czwartek, to z kolei zjazd bibliotekarzy z całego województwa mazowieckiego – BiblioLAB. tegoroczny BiblioLAB odbył się pod hasłem “Biblioteka. Włącz się w to!“. Biblioteka jako przestrzeń otwarta na ludzi, na działania, na podejmowanie wyzwań, na współpracę.
Natalia i Kasia brały udział w sesjach dobrych praktyk, i tu zamieszczamy tytuły sesji:
Z kolei warsztaty praktyczne odbył się pod przewodnictwem dyrektora placówki w Rawie Mazowieckiej:
Ale to nie wszystko! Nasz zapracowany tydzień trwa aż do niedzieli – od czwartku trwają 26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, w których niezmiennie i z wielką chęcią uczestniczy nasza dyrektor Anna Czarnecka.
Wydarzenie, wpisując się w program promocji czytelnictwa, jest otwarte dla szerokiej publiczności. Do grona wystawców należą: polskie i zagraniczne wydawnictwa, hurtownie książek, księgarnie, instytucje kultury, stowarzyszenia związane z rynkiem książki w Polsce, dystrybutorzy mediów elektronicznych, drukarnie oraz producenci papieru.
Oprócz wystawców jest to doskonała okazja, aby uczestniczyć w wielu spotkaniach autorskich i innych wydarzeniach i akcjach czytelniczych. Można nawiązać współpracę z wieloma pisarzami i wydawnictwami, kupić w okazyjnych cenach przedpremierowe tomiki.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.