Kto pyta, nie błądzi. Wychodząc z tego założenia przygotowaliśmy dla naszych czytelników przyszłych i obecnych listę odpowiedzi na pytania najczęściej przez nich zadawane. Jeśli jednak nie znaleźliście tu odpowiedzi na swoje pytanie, wystarczy przesłać je na adres: wypozyczalnia@biblioteka.mszczonow.pl, a my postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć.
Aby zapisać się do Biblioteki należy zgłosić się do najbliższej placówki bibliotecznej, mając ze sobą dowód tożsamości z numerem PESEL. Przed wyrobieniem karty bibliotecznej każdy potencjalny czytelnik powinien zapoznać się z treścią regulaminu, dopiero wtedy, na podstawie danych podanych przez przyszłego Czytelnika bibliotekarz drukuje kartę zobowiązania. Następnie Czytelnik podpisuje zobowiązanie, deklarując znajomość i przestrzeganie regulaminu Biblioteki. Po dokonaniu tego, Czytelnik może już wypożyczać książki.
W świetle nowych przepisów, w dowodach osobistych obywateli RP wydanych po 1 stycznia 2015 r. nie figuruje adres, wprowadzono także zmiany w przepisach dotyczących obowiązku meldunkowego. W związku z tym numer PESEL staje się jedynym niezmiennym i wiarygodnym identyfikatorem obywatela, a co za tym idzie Czytelnika biblioteki. Z ustawy o bibliotekach wynika obowiązek chronienia materiałów bibliotecznych ciążący na bibliotece i aby móc go zrealizować biblioteka musi uzyskać od czytelnika dane w takim zakresie, który umożliwi jej odzyskanie udostępnionych zbiorów. Bez uzyskania od czytelnika (i jego opiekuna prawnego) numerów PESEL możliwość odzyskania zbiorów lub ich równowartości może okazać się niemożliwa ze względu na niemożliwość ustalenia danych czytelnika. Wobec tego wymaganie numeru PESEL stało się koniecznością.
Ze względów regulaminowych do Biblioteki należy przyjść osobiście, aby podpisać zobowiązanie czytelnicze.
Jeśli adres zameldowania jest inny niż adres zamieszkania, należy podać przy rejestrowaniu oba adresy. Nie są pobierane z tego powodu żadne dodatkowe opłaty ani kaucje.
Aby dokonać zapisu, osoby nieletnie muszą przyjść z rodzicami bądź z dorosłymi opiekunami, którzy poświadczają podpisem zobowiązania Czytelnika.
Założenie karty jest bezpłatne.
Kartę biblioteczną otrzymuje się natychmiast po zapisaniu się do Biblioteki. W tym samym dniu można wypożyczyć książki.
Oczywiście, należy jednak pamiętać o limitach wypożyczonych książek. Co więcej – wypożyczone książki z filii można zwrócić do biblioteki w Mszczonowie i odwrotnie – należy tylko powiadomić o tym dyżurującego bibliotekarza.
Jest to możliwe, jednak pamiętajmy o przepisach RODO i starajmy się przynosić ze sobą kartę biblioteczną.
Należy bezzwłocznie osobiście lub telefonicznie poinformować o tym Bibliotekę. Bibliotekarz przy najbliższej wizycie wystawi duplikat karty z innym kodem kreskowym.
Korzystanie ze zbiorów Biblioteki jest bezpłatne. Jednakże trzeba pamiętać o terminie zwrotów zbiorów (30 dni – książki, 30 dni – audiobooki, 7 dni – filmy).
Czytelnik może jednorazowo wypożyczyć 6 książek na okres nie dłuższy niż miesiąc. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy czytelnik posiada już wypożyczone książki w bibliotece. Wtedy maksymalna liczba książek jest mniejsza o ilość wypożyczonych już pozycji.
Nie ma konieczności osobistego zwrotu książek. Może je zwrócić inna osoba, nawet nie posiadająca swojego konta w Bibliotece. Można również skorzystać z usług poczty, jednak w tym wypadku lepiej po pewnym czasie skontaktować się z Biblioteką, by sprawdzić, czy przesyłka dotarła.
Możliwe jest wydłużenie terminu zwrotu wypożyczonej książki (w tym audiobooka) na okres 1 miesiąca lub w przypadku filmu – na okres 1 tygodnia. Prolongacie nie podlegają książki, które zostały zamówione przez innego Czytelnika.
Aby przedłużyć termin zwrotu książki należy skontaktować się osobiście, telefonicznie lub e-mailowo z placówką biblioteki, w której została ona wypożyczona i ustalić termin późniejszego zwrotu książki. Adresy i telefony do poszczególnych placówek dostępne są w Danych teleadresowych na stronie głównej.
Należy jednak pamiętać, prolongata jest możliwa tylko przed upływem terminu zwrotu.
Telefonicznie lub przez Internet można tylko zamówić daną pozycję. Jeśli dotyczy ona książki dostępnej (nie wypożyczonej) bibliotekarz odkłada ją dla Czytelnika. Rezerwacja książki aktualna jest przez okres pięciu dni. Jeśli Czytelnik nie odbierze w tym czasie zamawianej pozycji, wraca ona do księgozbioru.
W przypadku zamawiania pozycji aktualnie wypożyczonych, bibliotekarz wpisuje czytelnika na listę oczekujących. W chwili, gdy dana pozycja zostaje zwrócona do biblioteki, informacja o dostępności dokumentu pojawi się na koncie bibliotecznym Czytelnika.
Od tego momentu zamówiona książka czeka 5 dni na odbiór przez Czytelnika. Jeśli w tym czasie nie zgłosi się po nią do Biblioteki, książka staje się dostępna dla innych Czytelników, a rezerwacja przepada. Warto więc przynajmniej raz w tygodniu sprawdzać swoje konto biblioteczne.
Tak, każda książka posiadająca w katalogu opcję “zamów” jest możliwa do zamówienia przez Internet. Materiały zamówione lub zarezerwowane należy odebrać w określonym w informacji o zrealizowanym zamówieniu terminie. Po tym czasie zamówienie zostanie anulowane.
Tak, jeśli należy do najbliższej rodziny Czytelnika lub został wcześniej osobiście upoważniony. Osoba upoważniana musi posiadać dokument tożsamości. Wówczas, dla wygody użytkowników Biblioteka przyjmuje, że udostępniając swoją kartę biblioteczną osobie trzeciej, upoważniamy ją do korzystania z konta.
Należy odkupić identyczny egzemplarz lub tytuł wskazany przez bibliotekarza. W obu tych wypadkach Czytelnik najpierw powinien skontaktować się z bibliotekarzem.
Wszelkie tego typu problemy, zauważone zarówno przed wypożyczeniem, jak i te, które powstały w trakcie użytkowania należy zgłosić bibliotekarzowi. Bibliotekarz wklei kartki używając w tym celu odpowiedniego kleju. Czytelnikowi samodzielnie nie wolno dokonywać żadnych napraw książek, zwłaszcza używając do tego taśmy klejącej. Każde tego typu działanie będzie traktowane jako zniszczenie książki.
W tej sytuacji, jeśli tytuł dostępny jest na rynku wydawniczym, możesz zaproponować jego zakup, wysyłając prośbę poprzez naszą stronę internetową – na dolnym pasku strony w zakładce “Zaproponuj książkę” albo na adres e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.mszczonow.pl lub złożyć swoją propozycję osobiście bądź telefonicznie u bibliotekarza. Zgłoszony tytuł będzie brany pod uwagę podczas zakupu nowości wydawniczych.
Ze zbiorów podręcznych mogą korzystać również ci, którzy nie są czytelnikami Biblioteki.
Jest to możliwe.
Kopie reprograficzne można wykonać jedynie w Czytelni Biblioteki. Fakt ten należy zgłosić dyżurnemu bibliotekarzowi, gdyż to on wykonuje kopie. Kopiowanie materiałów bibliotecznych dozwolone jest wyłącznie w granicach określonych przez Ustawę o prawie autorskim. Chęć wykonania wydruku także należy zgłosić bibliotekarzowi.
Niestety nie. Opłatę za kopie reprograficzne oraz wydruk określa regulamin biblioteki.
Tak, można nieodpłatnie fotografować fragmenty zbiorów własnym aparatem cyfrowym na własny nie komercyjny użytek. Najpierw należy jednak porozumieć się w tej sprawie z bibliotekarzem, gdyż nie w stosunku do każdej książki będzie to możliwe.
Z Internetu można skorzystać zarówno w mszczonowskiej bibliotece, jak i w filii bibliotecznej w Osuchowie, gdzie znajdują się stanowiska komputerowe przeznaczone dla czytelników. W budynkach Biblioteki oraz Filii jest także możliwość darmowego skorzystania z Wi-Fi, należy jedynie poprosić bibliotekarza o kod dostępu.
Każde stanowisko komputerowe przeznaczone dla użytkowników biblioteki posiada nagrywarki CD oraz wejścia na pendrive’a. Można zatem zapisać dane na własne nośniki. Zapisu danych dokonujemy samodzielnie. W przypadku problemów bibliotekarze służą pomocą.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.