Świat w jednym miejscu – zapraszamy na XIX Tydzień Bibliotek

Data publikacji: 29/04/2022

To już 19. edycja ogólnopolskiej akcji tygodnia Bibliotek. O haśle i jego interpretacji możemy przeczytać na stronie tydzienbibliotek.sbp.pl:

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonał wyboru hasła promującego XIX edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek. Hasło brzmi „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

Hasło, zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum.

Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem? ze Stephenem Hawkingiem?) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa?).

Jest jeszcze jeden wymiar owego bibliotecznego Universum: tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość El Greco. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi.

Nasza biblioteka przygotowała w tym roku szereg wydarzeń zarówno dla dzieci, młodzieży jak i czytelnika dorosłego. Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem zajęć:

Poniedziałek 9 maja
Godzina 9:00 – spektakl Teatru Maska pt. “Magiczna księga”
Godzina 17:00 – spotkanie autorskie: Beata Majewska vel Augusta Docher

Wtorek 10 maja
Godzina 10:00 – Zajęcia plastyczne “TYPOGRYZMOL” (filia w Osuchowie)

Środa 11 maja
Godzina 10:00 – Zajęcia literacko plastyczne pt. “Wynalazcy, czyli zwierzęta, które inspirują świat nauki”

Czwartek 12 maja
Godzina 10:00 – BRUD, czyli cuchnąca historia higieny – zajęcia plastyczno-literackie (filia w Osuchowie)

Piątek 13 maja
Godzina 17:30 – Warsztaty malowania Ekotoreb – obowiązują zapisy