Na zaproszenie biblioteki, we wtorek 8 marca br. przyjechała do Mszczonowa pisarka i autorka popularnej sagi „Stulecie Winnych” Ałbena Grabowska. Spotkanie odbyło się w sali kinowej Mszczonowskiego Ośrodka Kultury.
O przytulną atmosferę, celne pytania i zaspokojenie czytelniczej ciekawości uczestników spotkania zadbała nasza koleżanka Karolina Chrościcka, pełniąca tego wieczoru rolę prowadzącej.
Pisarka zachwyciła mszczonowską publiczność opowieściami o początkach pisania i łączeniu swojej pasji pisarskiej z życiem zawodowym oraz rodzinnym. Nawiązała też do atmosfery jaka panowała na planie serialu telewizyjnego „Stulecie Winnych”. Opowiedziała również o odczuciach, jakich doznawała podczas powstawania samego serialu oraz o roli konsultantki, z którą aktorzy tacy jak Jan Wieczorkowski czy Kinga Preis omawiali powierzone im role.
Nasze spotkanie odbyło się nieprzypadkowo 8 marca, który to dzień przypada na Święto kobiet – autorka oraz nasze czytelniczki miały doskonałą okazję do omówienia silnych postaci kobiecych, których nie brakuje zarówno w sadze „Stulecie Winnych”, jak i w innych powieściach autorki: „Matki i córki”, „Rzeki płyną jak chcą” czy najnowsza seria „Uczniowie Hipokratesa”, gdzie możemy poznać losy pierwszej dyplomowanej lekarki Anny Tomaszewicz-Dobrskiej .
A w której z powieści znajdziemy najwięcej Ałbeny Grabowskiej? Jest to seria „Alicja w krainie czasów”.
Nie sposób było ominąć tematu umiejscowienia sagi, gdzie akcja toczyła się w niedalekim Brwinowie, Podkowie Leśnej, czy też Warszawie. Przy tej okazji padły słowa zachęty do odwiedzania ukochanego przez autorkę Brwinowa.
A która z książek przysporzyła najwięcej pracy przy zbieraniu materiałów? Pani Ałbena przyznała, że najwięcej czasu poświęciła na zbieraniu materiałów do książki „Kości proroka”, która jest mocno osadzona w realiach historycznych.
Po spotkaniu do autorki ustawiła się spora ilość osób chętnych na rozmowę osobistą i uzyskanie pamiątki w postaci wspólnego zdjęcia oraz dedykacji.
Ałbena Grabowska zadebiutowała w 2011 roku, wydając książkę „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Pisarka z wykształcenia jest neurologiem zajmującym się leczeniem osób chorych na epilepsję. W Wydawnictwie Zwierciadło ukazała się m.in.: saga rodziny Winnych, „Lot nisko nad ziemią”, „Coraz mniej olśnieni”, „Ostatnia chowa klucz”, „Alicja w krainie czasów”. Z kolei Wydawnictwo Margines może się pochwalić m.in. takimi publikacjami jak: „Kości proroka”, „Matki i córki” oraz „Uczniowie Hipokratesa. Doktor Bogumił”. Ałbena Grabowska jest także autorką bajek edukacyjnych dla dzieci w postaci cyklu o przygodach Julka i Mai.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.