Przeczytaliśmy i oceniliśmy “Opowieść podręcznej”. Spotkanie DKK

Data publikacji: 18/04/2024

Jak dużo trzeba, żeby ukradkiem, małymi kroczkami, pozbawić społeczeństwo podstawowych praw, by sprowadzić kobiety wyłącznie do roli „maszyny służącej do produkcji dzieci”?
Gdzie jest granica między fanatyzmem, a tym co dopuszczalne? A może w całym tym szaleństwie jest jakiś promil racji, bo jako społeczeństwo zagalopowaliśmy się w szeroko rozumianej wolności?

Czytając „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood, z jednej strony mamy poczucie, że opowiadana historia jest abstrakcyjna, z drugiej jednak znajdujemy sporo podobieństw do czasów obecnych. I mimo iż w naszej kulturze sporo mamy swobód i możliwości, to niepokojąca jest świadomość, że kobiety na Bliskim Wschodzie o wielu z naszych praw mogą tylko marzyć.
Trudno zrozumieć, jak można było żyć w świecie kreowanym przez autorkę, nie mogąc kochać, a jedynie spełniając powinności i cudze założenia. Lektura, chociaż nie należała do najłatwiejszych, dostarczyła nam wielu emocji, zatrzymała na chwilę i pozwoliła skupić się na tym co mamy i zapytać- czy doceniamy to na co dzień?

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy wszystkich zainteresowanych 22 maja o godzinie 15:00. Tematem dyskusji będzie książka Fanie Flagg „Całe miasto o tym mówi”