Prostota wiejskiego życia.”Dom pod Lutnią” – DKK “Po godzinach”

Data publikacji: 14/03/2024

Czy przeżywszy 60 lat można zacząć wszystko od nowa w powojennej Polsce? Czy w trudnych czasach jest miejsce i czas na miłość? Ile jesteśmy w stanie poświęcić dla własnego szczęścia? Jak trudno jest dziecku odnaleźć się w zupełnie nowym miejscu?

Bohaterowie „Domu pod Lutnią” Kazimierza Orłosia zmagają się z trudną politycznie rzeczywistością tuż po wojnie. Szukają swojego miejsca na ziemi, bezpiecznej przestrzeni dla najbliższych. Zagłębiając się w lekturę, mamy wrażenie jakby akcja książki działa się tuż obok nas. Z zapartym tchem śledzimy losy dziecka, zabranego na wieś do dziadka, w zupełnie obce dla niego miejsce. Krok po kroku odkrywany uroki i trudy życia w wielokulturowej miejscowości, czujemy niebezpieczeństwo, które czyha w najmniej spodziewanych momentach, trudnych czasem do oceny przez młodego człowieka. Kibicujemy, a czasem też złościmy się na dziadka, który układa sobie życie na nowo, nie zamknąwszy za sobą poprzednich rozdziałów. Wszystko to otoczone prostotą wiejskiego życia, jego magią i spokojem.

Na kolejne spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych już 9 kwietnia o godzinie 17:00. Tematów do dyskusji dostarczy nam „Szkoła po japońsku” autorstwa Kumiko Makihary.