“Po godzinach” – omówiliśmy “Szkołę luster”

Data publikacji: 10/01/2024

Co kryją dworskie komnaty Wersalu? Kim jest hrabia z Polski? Jak okres rewolucji francuskiej odbijał się na życiu zwykłych mieszkańców? Pytania te padały podczas lektury i dyskusji na temat książki „Szkoła luster” Ewy Stachniak. Opowiada ona historię matki i córki, których życie splątane było z tajemnicami Pałacu Jeleni. Pokazuje również heroiczną ale jakże potrzebną pracę akuszerki, jej cienie i baski, ale przede wszystkim trudności i zagrożenia. Wszystko to z burzliwym okresem schyłku Ludwika XV w tle, nadciagającą burzą rewolucji i zmianami które przyniosła. Lektura „Szkoły luster” skłoniła nas do dyskusji o prawach kobiet, a także o przepaści jaka dzieliła warstwy społeczeństwa francuskiego.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Po godzinach” zapraszamy już 6 lutego o godzinie 17:00. Porozmawiamy o książce Jacka Dukaja ”Imperium Chmur”. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych