To już dwunasty raz, kiedy wszyscy obywatele naszego kraju w pierwszych dniach września będą brać udział w Narodowym Czytaniu – wydarzeniu zainicjowanym w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Lekturą 2023 roku została pozytywistyczna powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”, którą publikowano w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” w latach 1887-1888.
Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Prezydent Andrzej Duda zachęcał Polaków oraz wszystkich entuzjastów rodzimej literatury:
„Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności”.
Mszczonowska biblioteka oraz jej czytelnicy wspólnie przeczytali fragmenty Orzeszkowej w piątek 1 września w Amfiteatrze parku im. Jana Pawła II. W roli lektorów mogliśmy posłuchać włodarzy naszej gminy Józefa Grzegorza Kurka oraz Halinę Wawruch, naszych zaprzyjaźnionych z gminą radnych miejskich, przedstawicieli Mszczonowskiego Ośrodka Kultury oraz Gminnego Centrum Informacji, uczniów i nauczycieli z mszczonowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz chętnych mieszkańców miasta i gminy, którzy chcieli, aby fragmenty „Nad Niemnem” wybrzmiały na scenie.
Ale nie sposób nie wspomnieć o koncercie Sławomira Zygmunta, który wspaniale zaprezentował utwory liryczne na podstawie poezji Juliana Tuwima, Stanisława Jerzego Leca czy Bolesława Leśmiana.
A grupie Kolor z Mszczonowskiego Ośrodka Kultury należą się wielkie brawa za wkład plastyczny w to wydarzenie – malarki zaprezentowały swoje własne interpretacje malowniczych fragmentów powieści, dotyczących piękna przyrody. Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać z widowni pejzaże przedstawiające dorzecze rzeki Niemen, która zaskarbiła sobie szczególne miejsce w historyczno-kulturowej świadomości Polaków.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania. Do zobaczenia za rok!
Czytali z nami:
Burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek
Zastępca Burmistrza Halina Wawruch
Radni Miejscy: Barbara Gryglewska, Marek Zientek, Ryszard Stusiński, Waldemar Suski
Radna Powiatowa: Anna Bednarek
Dyrektor Gminnego Centrum Informacji Beata Sznajder
Dagmara Bednarek Gminne Centrum Informacji
Justyna Napierała Mszczonowski Ośrodek Kultury
Członkinie Grupy Kolor działającej przy MOK: Magdalena Woś, Anna Bednarek, Nina Radkiewicz, Jagoda Barbulant
Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece: Zofia Trzcińska, Danuta Stefańska, Krystyna Dropińska, Anna Bechcicka
Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Mszczonowie: Dominika Jezierska, Klaudia Buczyńska, Emilia Słotwińska – przygotowane przez Panią Krystynę Iżycką
Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie: Krystyna Wójcik, Aneta Dropińska, Emilia Mirocha
A także mieszkańcy naszego miasta: Katarzyna Polaszek, Agnieszka Kubiak, Błażej Kubiak
Oprawa muzyczna: Sławomir Zygmunt
Obrazy namalowały członkinie Grupy Kolor: Agnieszka Mentek, Nina Radkiewicz, Krystyna Penczonek, Anna Orłowska, Katarzyna Bechcicka, Ewa Mrówczyńska, Magdalena Woś, Anna Bednarek, Danuta Mazur – pod kierunkiem Anny Lipińskiej – Broda
Nagłośnienie: Mszczonowski Ośrodek Kultury.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.