Mszczonów kiedyś i dziś – Album rodzinny

Data publikacji: 28/10/2022

We wtorek 25 października mieliśmy okazję zorganizować spotkanie  „wspominajkę”, na którym pierwsze skrzypce grało nasze piękne miasteczko – Mszczonów.

Mszczonów obchodzi w tym roku swoje 645-lecie, dlatego uczestnicy spotkania mieli za zadanie przynieść własne fotografie, które można było obejrzeć i zobaczyć zmiany, jakie dokonały się w naszej miejscowości. A przyznać trzeba, że zmieniło się wiele – rozrosła się osada fabryczna; dzięki obwodnicy miasta ulicą Tarczyńską i Dworcową nie jeżdżą już samochody ciężarowe i tiry, które pamiętamy poprzez swąd spalin i trzęsące się szyby w oknach bloków na ulicy Dworcowej. Zmieniło się targowisko miejskie, które pamiętamy jako miejsce pełne dołków i kałuż. Ulica Sienkiewicza jest naszą reprezentacyjną ulicą, a Park im. Jana Pawła II jest obecnie miejscem, w którym Mszczonowiacy chętnie spędzają swój wolny czas. W Amfiteatrze dzieje się wiele wydarzeń, w których uczestniczą mieszkańcy.
A czy pamiętacie Państwo jak wyglądał skwerek przy blokach na ulicy Północnej? Albo czy pamiętacie boisko niedaleko Geotermii? Dziś znajduje się tam tężnia, która dopełnia rekreacyjno-wypoczynkowy charakter miasta.
Zmienił się również teren przy ratuszu miejskim. W latach 90-tych w obecnym gmachu władz miasta była kwiaciarnia, a na piętrze mieścił się lokal naszej biblioteki. Na pewno wielu z mieszkańców Mszczonowa pamięta przystanek PKS i krocie autobusów.

Nasi goście chętnie przeglądali przyniesione przez siebie zdjęcia. Na wielkie brawa zasłużyły również fotografie pana Roberta Bartosiaka, który pokazał nam fotografie z jednego z głównych wydarzeń miasta – Jarmarku Mszczonowskiego z roku 1997, kiedy to oprócz występów gwiazd muzycznych, jedną z atrakcji był barwny korowód historyczny – inscenizacja nadania praw miejskich.
Pan Robert przyniósł także fotografie teraźniejszego Mszczonowa, na których mogliśmy podziwiać piękne zachody słońca, panoramę miasta, Dworzec Kolejowy i jego okolice. Możemy śmiało napisać, że mamy bardzo utalentowanych fotografów w Mszczonowie!

A my, jako biblioteczna rodzina pochwaliłyśmy się naszymi kronikami, które również kryją w sobie wiele zdjęć i ciekawych wspomnień.

Kilka naszych czytelniczek odnalazło się na zdjęciach sprzed lat ❤

O wszystkich zmianach, jakie spotkały nasze miasto długo by pisać. Polecamy plenerową galerię zorganizowaną przez Gminne Centrum Informacji  – wystawę fotografii „Mszczonów dawniej i dziś”, która jest wyeksponowana na ogrodzeniu przykościelnego parku miejskiego. Na specjalnie przygotowanych planszach odnajdziecie historyczne i teraźniejsze zdjęcia wielu lokalnych obiektów i ulic a także miejskie panoramy. Fotografie zostały wzbogacone ciekawostkami, które w równie interesujący sposób przedstawiają dzieje Mszczonowa.
Serdecznie zachęcamy do przejścia szlakiem prezentowanych zdjęć i porównania, jak miasto zmieniło się w ostatnich dziesięcioleciach.

Był to ciepły i pełen wspomnień jesienny wieczór w MBP. Dziękujemy!