Kryminalny wrzesień: spotkanie z Mieczysławem Gorzką

Data publikacji: 22/09/2023

To była już 5. odsłona naszego cyklu #kryminalny wrzesień, gdzie co roku odwiedzają nas największe gwiazdy polskiej literackiej sceny kryminalnej.  20 września bibliotekę odwiedził Mieczysław Gorzka.

Mieczysław Gorzka opowiedział mszczonowskim czytelnikom o początkach pracy pisarza, i tak jak w przypadku wielu autorów, ta i tutaj nie było odstępstwa od normy – pisał swoje powieści do szuflady, wiele z nich zaczynał, ale miał też jeden feler – często było tak, że nie kończył swoich opowiadań. Jego piwnica skrywa wiele takich zeszytów, a na 40. Urodziny pisarz stwierdził, że zrobi sobie prezent i wyda swoje pierwsze opowiadanie. Początek kariery pisarskiej nie był zbytnio spektakularny, ale potem było już tylko lepiej. Pojawiły się kolejne kontrakty, popularność rosła, a książek na półkach bibliotecznych (i nie tylko) przybywało.

Obecnie premierę miała powieść „Poszukiwacz zwłok”. Bardzo rozbudowana fabuła to już wizytówka Gorzki, ale czytelnicy mogą tu poznać dwóch nowych bohaterów – mocną kobiecą postać, komisarz Laurę Wilk oraz mocno pokręconego psychologa, tytułowego poszukiwacza zwłok – Macieja Lesieckiego. Fabuła powieści pozostawia pisarzowi otwartą furtkę, dlatego możemy spodziewać się kontynuacji, za co trzymamy mocno kciuki!
Na spotkaniu Katarzyna Wieczorkowska poruszyła również temat audiobooków, które są coraz popularniejsze w gronie naszych czytelników. Nie sposób nie napomknąć o absolutnej gwieździe wśród lektorów kryminalnych audiobooków, Filipie Kosiorze, który czytał m.in. „Martwy sad”. Pisarz opowiedział publiczności o swoich powieściach w wersji audio.

Autor przyjechał do nas z Wrocławia, i nasza prowadząca chętnie o to miasto zapytała. Wrocław stanowi doskonale tło perypetii bohaterów jego książek, sam autor przyznał też, że interesuje się średniowieczną historią Wrocławia i Dolnego Śląska.

Jednakże historia nie jest jedyną pasją Mieczysława Gorzki – autor interesuje się również fizyką kwantową, astrologią i kosmologią.

Autor opowiedział o swojej fascynacji powieściami Deana Koontza i Stephena Kinga, którzy wiodą prym wśród autorów piszących opowieści grozy. Od czytania horrorów po napisanie takiego typu historii droga okazała się niedaleka – powstała powieść kryminalna z elementami paranormalnymi „Burza”, która wywołała u czytelników skrajne emocje  – jedni byli bardziej zadowoleni z wyjścia autora z kanwy czystego kryminału, inni zawiedzeni – wiadomo, nie da się każdego zadowolić 😉

Jednak elementy horroru pojawiają się i w innych powieściach autora, chociażby w pierwszym tomie serii Cienie przeszłości, gdzie czytelników mrozi diabeł chodzący na palcach w tytułowym „Martwym sadzie”.

Ale czy autor napisze kiedyś książkę, która nie będzie opowieścią z dreszczykiem, a zamiast tego wymyślona przez Gorzkę historia otuli czytającego jak ciepły kocyk, będzie miłą i spokojną opowieścią z happy endem? Musimy was zmartwić – romanse i powieści obyczajowe to raczej nie jest bajka naszego gościa.

Gorzka opowiedział również o swojej przygodzie za kamerą, gdzie był prowadzącym odcinka nowego sezonu programu „Opowiem Ci o zbrodni”. Nowe odcinki będzie można obejrzeć od października.

Jeśli ominęło was spotkanie, zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania z Mieczysławem Gorzką. Nagranie dostępne jest n naszym profilu na facebooku.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom tego kryminalnego wieczoru w bibliotece. Zapraszamy na kolejne wydarzenia. Do zobaczenia między bibliotecznymi regałami!