Jak łatwo obcy człowiek może stać się nam bliski? “Czas kobiet”.

Data publikacji: 27/03/2024

Jak ważny jest drugi człowiek w trudnych czasach, jak łatwo obcy człowiek może stać się nam bliski? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy po lekturze „Czasu kobiet” Jeleny Czyżowej. Wraz z bohaterami zagłębiamy się w bardzo trudnym gospodarczo i politycznie okresie powojennej Rosji, pełnym biedy, strachu i  niepewności. Poznajemy losy matki i córki, które mieszkają w przydzielonym mieszkaniu wraz z 2 obcymi kobietami. Obserwujemy, jak tworzy się między nimi bliska relacja, jak wzajemnie i naturalnie się o siebie troszczą, zwłaszcza w obliczu ciężkiej choroby jednej z nich. Książka pokazuje również, jak trudne było życie kobiet w tamtym okresie, jak niewiele mogły i jak niewiele od nich samych zależało. Lektura „Czasu kobiet” pozostawiła nas z refleksją, na temat tego jak naturalna jest dla nas obecnie swoboda, oraz jak dużo mamy możliwości, niezależnie od płci.

Na kolejne spotkanie zapraszamy już 17 kwietnia, o godzinie 15:00. Tematem dyskusji będzie książka „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood.