Empatia – jak się jej nauczyć?

Data publikacji: 03/10/2022

We wtorek 4 października w naszej osuchowskiej filii odbędą się warsztaty dotyczące empatii i wrażliwości.
Scenariusz do zajęć powstał w oparciu o książkę “Wolfgang (Niezwyczajny)” Lai Augilar.

O czym, czy w zasadzie o kim jest ta książka?

Tytułowy bohater o niecodziennym imieniu, Wolfgang, nie ma w swoim nastoletnim życiu lekko. Kiedy twój iloraz inteligencji wynosi 152 punkty ( większość otaczających cię osób ma IQ na poziomie 90-110, ale tobie się wydaje, że wszyscy są raczej grubo poniżej setki ), to nie masz wielu tematów do rozmowy ze swoimi rówieśnikami. Ludzie cię drażnią, bardziej rozumiesz nuty w najtrudniejszych kompozycjach muzycznych, niż ich pobudki i emocje. Jesteś w spektrum autyzmu. Oparcie znajdujesz tylko w najbliższych : mamie, babci, ciotce i nauczycielce muzyki, Mii. Na fortepianie grasz od 3 roku życia, w wieku 11 lat myślisz, że twoim przeznaczeniem są rzeczy niezwykłe. I wtedy umiera twoja mama, a jej ostatnią wolą jest… byś zamieszkał ze swoim ojcem, o którym wiesz tylko tyle, że porzucił ciebie i mamę, kiedy ta jeszcze była w ciąży. Jaki to będzie miało wpływ na twoje dalsze życie?

Na to pytanie odpowie w swojej niezwykłej opowieści bohater książki Lai Augilar. Wolfgang jest osobą zmagającą się ze spektrum autyzmu. Takie osoby mają problemy z komunikacją, interakcjami społecznymi czy ograniczoną liczbą zainteresowań.

Zadaniem warsztatów będzie zapoznanie uczniów z pojęciem neuroróżnorodności, nadwrażliwości oraz kształtowanie empatii jako umiejętności.

Na warsztaty zostali zaproszeni uczniowie Szkoły podstawowej im. Ks. Kan. Mariana Lipskiego w Osuchowie.

Zajęcia rozpoczną się we wtorek 4 października o godzinie 12:20.