Biblioteka bez tajemnic – lekcja biblioteczna dla uczniów z Bobrowiec

Data publikacji: 08/01/2020

Biblioteka – co to za miejsce? To miejsce magiczne i tajemnicze. Kilka tajemnic biblioteki uszczknęliśmy dzieciom ze Szkoły podstawowej w Bobrowcach, które w środę 8 stycznia 2020 zjawiły się w naszej filii w Osuchowie.

Zajęcia z dziećmi miały na celu przybliżyć bibliotekę jako miejsce, w którym nie tylko mieszkają książki. Zaczęliśmy spotkanie od „burzy mózgów” – co można ciekawego robić w bibliotece? Uczniowie prawidłowo odpowiedzieli na zadane pytanie, a to co widzieli wokół siebie na pewno pomogło im wpaść na wiele odpowiedzi: w bibliotece można spędzić miło czas na czytaniu, wyszukiwaniu różnych informacji, układaniu puzzli, graniu w gry planszowe i gry na konsoli X BOX, można również korzystać z komputerów, albo nauczyć się z nich korzystać – możliwości jest wiele!

Następnie klasa II i III poznały bibliotekę od nieco technicznej strony – dzieci dowiedziały się co to jest sygnatura, jak podzielona jest literatura w bibliotece, na co powinien zwracać uwagę czytelnik gdy szuka książki. Pospacerowaliśmy między bibliotecznymi regałami żeby lepiej zorientować się jaki księgozbiór znajduje się w bibliotece, a także jakie inne zbiory można tu spotkać.

Na zajęciach dzieciaki miały również pewne zadanie do wykonania – na moment wcieliły się w rolę bibliotekarzy i musiały sklasyfikować dane książki. Do zabawy potrzebny był rzut magiczną kostką, która wskazała jakiego typu zbioru należy szukać – na bokach sześcianu były np napisy: powieść fantastyczna, kryminał, lektura, audiobook, itd. Dzieci poradziły sobie z tym zadaniem wyśmienicie – po znalezieniu wylosowanego typu książki, uczniowie podchodzili do danej półki, wybierały książkę, by następnie niczym prawdziwy bibliotekarz, stworzyć własny opis książki.

Zajęcia przebiegły bardzo miło, był jeszcze czas wolny, podczas którego poznaliśmy grę „Story cubes – Kości opowieści” oraz zagraliśmy w kalambury.