A jak będę dorosły… – Spotkanie z leśniczym

Data publikacji: 19/12/2019

We wtorek 10 grudnia w filii w Osuchowie zamknęliśmy tegoroczny cykl spotkań pt. „A jak będę dorosły”. Z uczniami klas 4 i 5 z miejscowej Szkoły Podstawowej spotkał się wieloletni leśniczy Leśnictwa w Osuchowie, Pan Marek Zientek.

Pan Marek spotkanie zaczął od najważniejszej kwestii – czy zawód leśnika jest wymagający? Owszem – do tego zawodu nadają się jedynie wytrwałe osoby, którym niestraszna zła pogoda, dużo nauki w teorii i praktyce, a także wielozadaniowość. Osoby, które lubią las jedynie pod względem… hm, turystycznym, nie będą zadowolone z pracy leśnika, bo tu zwyczajnie zawiodą oczekiwania.

Jednakże zawód ten jest urozmaicony pod względem wykonywanych funkcji – leśnik musi prowadzić zrównoważoną gospodarkę leśną obszaru którym się zajmuje, musi działać zgodnie z restrykcjami Nadleśnictwa oraz Lasów Państwowych, a przede wszystkim chronić las i cały czas gospodarować zasobami, które posiadają obszary leśne – pielęgnować drzewa, odnawiać lasy, a także pozyskiwać drewno w taki sposób, aby nie zaszkodzić puszczy.

Spotkania z fauną i florą również nie należą do rzadkich – Pan Marek opowiedział nam o naszych najbliższych terenach leśnych, w tym o Grądach Osuchowskich i spotykanych na terenie rezerwatu roślinach. Możemy poszczycić się tym, że wcale nie musimy jechać w dalekie Bieszczady czy Karkonosze – na naszych terenach znajduje się roślinność i zwierzęta podobne do terenów okalających Sudety. Osuchów określany jest również mianem „Dachu Mazowsza”, gdyż znajduje się na najwyższym miejscu Niziny Mazowieckiej – ok. 200 m n.p.m.

Dużą ciekawostką był fakt, że na terenie naszych lasów odnotowana została obecność wilków. Tereny bagienne, które występują w lasach Osuchowskich sprzyjają również innej zwierzynie – dzikom, jeleniom, sarnom, a nawet łosiom.

Wracając do zawodu leśnika – jaka ścieżka nauki prowadzi do lasu? – Można wybrać się już do technikum leśnego, albo po liceum udać się na studia o kierunku Leśnictwo, na przykład w Poznaniu, Warszawie. Pan Zientek przestrzegał jednak – trzeba dobrze się zastanowić, czy jesteśmy gotowi podjąć się takiego wyzwania, jakim jest praca leśnika.

Młodzież zadała również kilka pytań związanych ze spotkaniami z dziką zwierzyną oko w oko, m. in. o tym, czy wilki są niebezpieczne dla człowieka, albo co robić, gdy napotkamy w lesie dzika.

Dziękujemy za miłe i przede wszystkim dające wiele informacji spotkanie. A za przyszłych leśników trzymamy mocno kciuki!