Zapraszamy do udziału w 10. Narodowym Czytaniu

Data publikacji: 17/08/2021

Zapraszamy mieszkańców Miasta i Gminy Mszczonów do udziału w jubileuszowej 10. edycji Narodowego Czytania. W tym roku sięgniemy po utwór Gabrieli Zapolskiej “Moralność Pani Dulskiej“. Lekturę wybraną osobiście przez parę Prezydencką przeczytamy tym razem na deskach mszczonowskiego Amfiteatru (Park im. Jana Pawła II) w sobotę 4 września o godzinie 11:30. Serdecznie zapraszamy do udziału i jednocześnie zachęcamy do zgłaszania się w roli lektorów.

Akcja “Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. Jak możemy przeczytać na portalu Prezydent.pl:

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem.