Z miasta do miasta – literackie podróżowanie z przedszkolakami

Data publikacji: 09/11/2022

Pnące się w niebo i ukryte pod ziemią. Rojące się od ludzi i opuszczone. Ekologiczne i tonące w śmieciach. Rozległe i liczące tylko kilka domów. W dżungli i na pustyni. Nad oceanem i za kołem podbiegunowym.

Miasta.

Tym razem na naszym bibliotecznym dywanie odbyliśmy podróże do najbardziej niesamowitych miast świata – zobaczyliśmy wąskie domki w Amsterdamie, najwyższy budynek na świecie, miasto pod skałami oraz wiele, wiele innych.

We wtorek 8 listopada dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Osuchowie odwiedziły naszą filię biblioteczną. Porozmawialiśmy sobie o mapach i planach miasta, dzieci obejrzały wybrane z księgozbioru książki o geografii, podróżach i konkretnych miastach.
Następnie przeszliśmy do meritum naszego spotkania – przeczytaliśmy fragmenty książki „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” Michała Strzałkowskiego i Łukasza Majewskiego.
Co to za książka? Jest to pełna informacji, ciekawostek i anegdot książka przedstawiająca najciekawsze i najbardziej wyjątkowe miasta świata. Gorąco polecamy!

Autor opisuje ponad 40 najróżniejszych miast z całego świata, pokazując, na jak wiele sposobów się je projektuje, mieszka w nich i organizuje przestrzeń. Opowiada o miejskich środkach transportu, zwierzętach żyjących w miastach, miastach w mieście, miastach widmach i wielu innych fascynujących miejskich sprawach.

Odbyliśmy krótką podróż po Dubaju, Amsterdamie, USA (Kaliforni i Alasce), odwiedziliśmy zimny Norylsk, daleki Hongkong, Pekin, Tokio czy afrykańskie miasto Kimbuli.

Dzieci zobaczyły najdziwniejsze aglomeracje, miasta przyszłości, miejskie wyspy. Na zakończenie dzieci wykonały własne modele tego, z czego składają się miasta – modele domów.