Wolfgang (Niezwyczajny), czyli warsztaty o empatii

Data publikacji: 04/10/2022

We wtorek 4 października zostały zorganizowane bardzo ważne warsztaty. Na zajęcia do naszej osuchowskiej biblioteki przybyła młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Kan. Mariana Lipskiego.
Zajęcia poprowadziła Karolina Karasińska, która rozpoczęła spotkanie od przedstawienia głównego bohatera wtorkowego zamieszania – 11-letniego Wolfganga, głównego bohatera książki Lai Aguilar pt. “Wolfgang (Niezwyczajny)”.

Kim jest Wolfgang? 11-letnim, niezwykle inteligentnym nastolatkiem, któregożyciem rządzą logika oraz… muzyka. Tę ceni ponad wszystko. W rzeczywistości chłopiec dużo lepiej rozumie nuty niż ludzi, którzy go najczęściej drażnią. Wolfgang jest chłopcem w spektrum autyzmu.

Dlatego na zajęciach bardzo pomógł przykład postaci Wolfganga, bo podczas warsztatów nasi zaproszeni goście mogli sprawdzić na własnej skórze, jak osobom które mają stwierdzone zaburzenia autystyczne jest trudno komunikować się ze światem albo odbierać komunikaty z najbliższego otoczenia.
Podczas zajęć ważnym elementem było ćwiczenie zdolności odczuwania stanów psychicznych innych osób – czyli po prostu – empatii.

Wtorkowe warsztaty umiejętnie i w sposób bardzo prosty pokazały, jak ważna jest nauka empatii i posługiwanie się nią na co dzień. Jak ważne jest dostrzeganie pozytywów w życiu i uciecha z małych rzeczy, naszych małych codziennych sukcesów. Jak ważna jest akceptacja odmiennego zdania i odmiennych zainteresowań, a także naszych własnych “dziwactw”, bo przyznajmy sobie szczerze – każdy z nas ma takie.

Dziękujemy uczniom za udział w warsztatach. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach między bibliotecznymi regałami.