Typogryzmol! O czcionkach i fontach

Data publikacji: 15/06/2022

W środę 15 czerwca odbyły się drugie zajęcia z kreatywnego pisania. Bibliotekę w Osuchowie odwiedziły klasy 4 i 6 ze Szkoły podstawowej im. Ks. Kan. Mariana Lipskiego.
Przed rozpoczęciem zajęć została przedstawiona uczniom dość nietypowa książka – workbook „TYPOGRYZMOL” autorstwa utalentowanego grafika, Jana Bajtlika. W książce możemy bawić się literami do woli, traktując je nie tylko jako zapis graficzny naszego języka, ale przede wszystkim jako samą grafikę.
Dlatego młodzież miała za zadanie sięgnąć w głąb własnej wyobraźni i poćwiczyć wyobrażenie liter nie tylko pod kątem pisma i ortografii.
Nastolatki ćwiczyły za pomocą piór i tuszu, co trochę utrudniało wykonywanie ćwiczeń, ale było też doskonałą okazją do poćwiczenia ruchów nadgarstka J

Na uczestników czekały 4 kreatywne ćwiczenia: kartkę pokrytą znakami nawiasu: ] } ) nazwaliśmy zjazdem wąsaczy – uczniowie musieli nawiasowym wąsom dorysować resztę twarzy;
było też tworzenie nowych fontów, losowanie dziwnych wyrazów (o, na przykład: papucie, bebzol, gżegżółka, kaloryfer, dzyndzel)  i tworzenie ich w całkiem nowej formie zapisu, pisanie na wzór czcionki staroangielskiej.
Bardzo dziękujemy szkole za każdą wizytę w bibliotece. Dziękujemy i zapraszamy jak najczęściej do biblioteki.