XVIII Tydzień Bibliotek za nami! Już kolejny raz Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie w dniach 8-15 maja dołączyła do ogólnopolskiej akcji promującej wydarzenia biblioteczne oraz wszystko to, co dzieje się wokół najważniejszej rzeczy w bibliotece – książki.
Już po raz drugi biblioteki w Polsce mierzą się z nową rzeczywistością spowodowaną pandemią koronawirusa. Nowe realia niestety zmieniły nieco formę funkcjonowania placówek. Ale – nie dajemy się tak łatwo!
Czy nasi Czytelnicy mieli możliwość celebrowania Tygodnia Bibliotek nie tylko w formie online? TAK! W tym roku postawiliśmy na trzy główne atrakcje.
10 maja przyjaciele biblioteki mieli możliwość otrzymania małej czytelniczej niespodzianki przy okazji wstąpienia do naszej placówki po nowe lektury czytelnicze. Lektury-niespodzianki zostały rozdane w ramach tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek pt. „Znajdziesz mnie w bibliotece”.
A 12 maja przygotowaliśmy akcję „Poszukiwaczy książek” w przestrzeni miejskiej.
Warto nadmienić, że zabawa pod nazwą „Poszukiwacze książek” jest bardzo popularną formą aktywizacji naszej społeczności. Mogą w niej brać udział wszyscy, nawet Ci, którzy na co dzień nie zaglądają do biblioteki i nie wiedzą, co w trawie piszczy 😉 . „Poszukiwacze książek” rok rocznie cieszą się ogromnym zainteresowaniem i za każdym razem ta czytelnicza rozgrywka jest modyfikowana i ulepszana przez naszych bibliotekarzy – czy to uzyskaniem wskazówek na miejscu w bibliotece, albo podpowiedzi za pomocą zdjęć na profilu biblioteki na Facebooku. W tegorocznej akcji „Poszukiwaczy” mogliście wypatrywać na mieście niebieskich baloników, unoszących się nad ziemią, które były przywiązane do naszych czytelniczych skarbów. Liczymy na to, że znalezione lektury Wam się spodobały J
We wtorek 11 maja drugim ważnym wydarzeniem Tygodnia Bibliotek było długo oczekiwane i wytęsknione spotkanie autorskie. Spotkanie odbyło się w formie online, a gościem biblioteki była pisarka Magdalena Majcher.
Magdalena Majcher jest autorką powieści obyczajowych z rozbudowanym tłem społecznym. Trafiliśmy ze spotkaniem akurat w momencie, kiedy niedawno na półki księgarni zawitała nowa powieść pani Magdaleny pt. „Mocna więź”, o której na pewno zrobi się głośno. Właśnie o tej powieści i o innych książkach autorki porozmawiała z pisarką nasza koleżanka Karolina Chrościcka.
„Mocna więź” to powieść oparta na faktach, która dodatkowo dzieje się, tak jak to ujęła pani Magdalena „na jej własnym podwórku”, w Czeladzi. Jest ona inspirowana prawdziwą historią Anny Garskiej i jej mamy Michaliny. Jest opowieścią o potędze matczynej miłości i o zbrodni prawie doskonałej. Czy tego typu książkę pisało się łatwo? Z jednej strony tak – życie napisało gotowy scenariusz, zadaniem pisarki było jedynie ubranie fabuły w słowa i emocje bohaterów. Pani Magdalena miała też dużo materiałów odnośnie głównych wątków książki – akta sądowe, rozmowy przeprowadzone z najbliższymi Anny Garskiej. Jednakże z tych samych powodów było także trudniej – zwłaszcza biorąc pod uwagę ogrom emocji towarzyszących mamie zamordowanej Ani, pani Michaliny. No i tu dodatkowo utrudniał fakt, że jest to stosunkowo świeży kawałek historii, o którym nie tak dawno, bo w 2012 roku było bardzo głośno.
Czy będzie nam dane przeczytać kontynuację „Mocnej więzi”? Pisarka zaznaczyła, że bardzo chciałaby dopisać epilog do tej historii.
W wywiadzie mogliśmy również dowiedzieć się o tym, nad czym aktualnie pracuje pani Magdalena, o trzech książkach dla niej najważniejszych oraz o trudnych tematach, podejmowanych np. w Sadze nadmorskiej albo w powieści „Stan nie!błogosławiony”.
Cały wywiad dostępny jest na naszym profilu na Facebooku (www.facebook.com/bibliotekawmszczonowie)
Serdecznie zachęcamy do obejrzenia.
Trzecie wydarzenie zorganizowane w ramach XVIII edycji Tygodnia Bibliotek to konkurs fotograficzny. Dobrze wiemy, ze lubicie nasze konkursy, dlatego przygotowaliśmy konkurs pt. „Dobra lektura to moja natura”. Zadanie konkursowe było dziecinnie proste – należało uwiecznić na fotografii chwile spędzone w towarzystwie bibliotecznej lektury, która umiliła nie tylko czas wolny, ale i trudny czas pandemii.
Pierwsze miejsce zdobyła fotka Gabriela Tomaszewskiego. Gratulujemy!
Mamy nadzieję, że trzeci tydzień maja upłynął Wam pod znakiem książki! A skoro cały rok to tylko 52 tygodnie, to ponownie zachęcamy – odwiedzajcie nas jak najczęściej!
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.