Kolejny dzień Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek to wydarzenie zorganizowane w mszczonowskiej Szkole podstawowej. Przygotowaliśmy nagrody dla uczestników konkursu dotyczącego kultowej “Dynastii Miziołków” oraz zorganizowaliśmy spotkanie z autorką Miziołków – Panią Joanną Olech.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją Pani Dominiki Jankowskiej, polonistki ze Szkoły podstawowej w Osuchowie.
W dn. 12 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie odbył się konkurs literacko- plastyczny poświęcony książce Joanny Olech “Dynasta Miziołków”. Konkurs zorganizowała pani Elżbieta Grzybowska, a patronat medialny objęła Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie.
Do konkursu przystąpiły cztery drużyny piątoklasistów ze szkół podstawowych: Mszczonowa, Osuchowa, Piekar i Lutkówki. Wszystkie konkurencje miały charakter grupowy. Były to: pytania do tekstu, puzzle, zadanie sprawnościowe.
Uczniowie musieli wykazać się wnikliwą analizą tekstu, refleksem oraz pracą zespołową.
Po trzynastu konkurencjach jury ogłosiło wyniki:
I m-ce SP Mszczonów
II m-ce SP Piekary
III m-ce SP Osuchów
IV m-ce SP Lutkówka
Kto może zostać pisarzem?
Czy istnieją jakieś szkoły, po których można zostać pisarzem? Jaki zawód powinien wykonywać pisarz? Co to kolokwializmy? Te oraz wiele innych pytań pojawiło się podczas spotkania autorskiego.
Pisarka opowiadała o wybitnych pisarzach dziecięcych z całego świata: Hansie Christianie Andersenie (chciał tańczyć w balecie), Astrid Lindgren (pracowała jako sekretarka) i uzmysłowiła dzieciom, że każdy ma prawo być pisarzem niezależnie od wieku, płci i zawodu.
Następnie miało miejsce czytanie fragmentów “Dynastii Miziołków” oraz zadawanie pytań. Aktywność została nagradzana “cuksami”, a to już wstęp do rozmowy o kolokwializmach.
W opowieści o Miziołkach narrator używa języka potocznego właściwego dla dzieci. Dzięki temu czytelnicy bardzo dobrze rozumieją realia świata przedstawionego. Kolejnym punktem spotkania była zabawa słowna polegająca na układaniu pojedynczych zdań rozwiniętych według określonych reguł. Zadanie na początku przysporzyło sporo trudności, które już po chwili zastąpiły kreatywność i ogromna radość.
Autorka mogła również pochwalić się zagranicznymi wydaniami książek, m.in. koreańskie, czeskie, czy francuskie.
Prowadzone przez Joannę Olech zabawy były interesujące, z humorem traktujące o bohaterach spod pióra autorki, wreszcie zachęcające do czytania w ogóle.
Ostatnim punktem programu była zabawa “Kłamca” , w której uczniowie tworzyli opowieści o smoku: zdziwionym, radosnym lub wściekłym.
Joanna Olech – zapalona propagatorka czytelnictwa i dobrego designu. Krytyk literacki, jurorka konkursów literackich i ilustratorskich, członek Polskiej Sekcji IBBY, pisarka i ilustratorka. Publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczypospolitej”, „Nowych Książkach” i wielu innych czasopismach. Laureatka licznych nagród i wyróżnień za teksty książek i ilustracje , m.in.: nagrodę Naszej Księgarni, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę specjalną Polskiej Sekcji IBBY. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. (tekst ze strony Wydawnictwa Literatura)
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.