26 lutego 2025 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszczonowie odbyło się wyjątkowe spotkanie z Anną Rybakiewicz, autorką powieści historyczno-obyczajowych. Rozmowę z pisarką prowadziła Karolina Karasińska, która miała okazję porozmawiać z Anną o jej twórczości, inspiracjach i pracy nad książkami.
Anna Rybakiewicz opowiedziała, jak łączy historię z fikcją, tworząc historie, które wciągają i poruszają. Zdradziła, że inspiracje do swoich książek czerpie z prawdziwych, ludzkich historii – tych codziennych, często zapomnianych, które skrywają się za wielkimi wydarzeniami historycznymi. To ludzkie emocje, marzenia i doświadczenia stanowią dla niej ogromne źródło twórczej energii.
Szczególnym uznaniem naszych czytelników cieszyły się powieści: „Lekarka nazistów”, „Złodziejka listów” i najnowsza pozycja – „Ostatni z listy”. Pierwszy tytuł to opowieść o Alicji Sambor, która ucieka wraz z córką z Warszawy, gdzie dzień wcześniej jej mąż został rozstrzelany przez Gestapo. W trakcie podróży kobiety są świadkami wypadku, w którym ranny zostaje niemiecki żołnierz. Alicja, kierując się poczuciem obowiązku, ratuje mu życie i tym samym nieodwracalnie krzyżuje swoje drogi z komendantem Franzem Hizelem. W konsekwencji staje się wrogiem okolicznych mieszkańców i ukrywających się w pobliskich lasach partyzantów. Jest to poruszająca opowieść o determinacji, odwadze i miłości ponad podziałami. Jedna z mszczonowskich czytelniczek przyznała przed autorką, że powieści nie dało się odłożyć na półkę – czytała ją z zapartym tchem do 4:00 nad ranem.
„Złodziejka listów” zachwyciła z kolei prowadzącą spotkanie Karolinę, a i uczestniczki spotkania autorskiego również wychwalały powieści Pani Anny: „Uwielbiam książki pani Anny Rybakiewicz. Są tak pełne emocji i zwrotów akcji, że nie mogę przejść obok nich obojętnie.” Czy nie ma lepszej reklamy dla autora? Zapraszamy do wypożyczeń.
Spotkanie było pełne ciekawych opowieści i refleksji na temat pisarstwa. Rozmowa zahaczyła również o Łomżę, wokół której dzieje się fabuła wielu książek autorki. Jest to miasto, które autorka zna od dziecka, i którego tajemnice lubi odkrywać po dziś dzień.
Pisarka opowiedziała też o swoich planach na przyszłość i kolejnych książkach, nad którymi aktualnie pracuje. Nie możemy doczekać się kolejnych nowości!
Na zakończenie spotkania autorka podpisywała książki i chętnie rozmawiała z czytelnikami, którzy dzielili się swoimi wrażeniami z lektury jej powieści. Atmosfera była bardzo serdeczna, a wszyscy, którzy przyszli, na pewno wynieśli coś dla siebie z tej inspirującej rozmowy. Dziękujemy i zapraszamy do biblioteki.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.