11 listopada obchodzimy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z pewnością możemy stwierdzić, że ze słowem „niepodległość” związane jest bardzo mocno nazwisko jednej osoby – Józefa Piłsudskiego. To właśnie on, po dziś dzień uważany jest za jednego z najlepszych przywódców naszego państwa. I to właśnie o Marszałku pomyśleliśmy, przechadzając się spacerkiem między regałami i wybierając najciekawsze publikacje książkowe dostępne na półkach naszej biblioteki.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższą listą książek – kiedy już nasza placówka będzie dostępna dla Was, będziecie śmiało mogli wyszukać dane lektury w mszczonowskiej bibliotece.
PS. Lista została przygotowana z myślą nie tylko o dorosłych amatorach historii 😉
1. Włodzimierz Kalicki (Nr inw. D-273)
Piłsudski. Powrót do Sulejówka
Z tej lektury dowiemy się wielu ciekawostek na temat Milusina, czyli dworku wybudowanego w Sulejówku przez żołnierzy dla swojego lidera i przywódcy – Józefa Piłsudskiego. Włodzimierz Kalicki opowiada o najważniejszym domu II Rzeczypospolitej – Dom w Sulejówku stał się miejscem odpoczynku Aleksandry i Józefa Piłsudskich po latach walki oraz azylem na czas politycznej emigracji. Tu hodował on pszczoły, tu odmawiał przyjęcia polskiej korony i stąd wyruszył, by dokonać politycznego przewrotu w maju 1926 roku. „Zawsze pamiętajcie, że Belweder jest tylko hotelem. Prawdziwy dom macie w Sulejówku” – mówiła do jego córek, Wandy i Jagody, ich matka, Aleksandra Piłsudska.
Książka niewątpliwie zachęca do odwiedzin tej miejscowości. Obecnie można odwiedzić to miejsce i przenieść się w czasie – stanąć na tym samym ganku co Marszałek, zobaczyć ogród warzywny. Nową atrakcją jest zbudowany obok nowoczesny gmach Muzeum Józefa Piłsudskiego. Polecamy publikację i polecamy wycieczkę!
2. Mieczysław Pruszyński (Nr inw. 4171)
Tajemnica Piłsudskiego
Czego najbardziej obawiał się twórca polskiej niepodległości? Jakie mógł mieć tajemnice? Książka pana Pruszyńskiego, wydana w 1997 roku stara się poruszyć tematykę mniej znanych faktów dotyczących życia Marszałka Piłsudskiego. My nie piśniemy ani słowa 😉
3. Zenon Janusz Michalski (Nr inw. 5357)
Siwy strzelca strój: Rzecz o Józefie Piłsudskim
Jest to zbiór esejów. Niektórzy z czytelników pewnie stwierdziliby, że te 118 stron to stanowczo za mało, żeby opisać wszystkie fakty z życia twórcy Legionów Polskich, ale my możemy Wam śmiało powiedzieć, że nie – książka, mimo że krótka, to zawiera najważniejsze etapy z życia Marszałka. Ponadto, mamy tu dodatkowy plus, a mianowicie – w tej lekturze każde ważne opisane wydarzenie okraszone jest cytatami jego własnych wypowiedzi oraz komentarzami innych historyków. Polecamy.
4. Mieczysław Bohdan Lepecki (Nr inw. 5361)
Pamiętnik adiutanta Marszałka Piłsudskiego
We wstępie możemy przeczytać: „Pamiętnik adiutanta Marszałka Piłsudskiego miał się ukazać nakładem wydawnictwa Rój jesienią 1939 r. Wybuch wojny uniemożliwił druk gotowego już tekstu. Autor zachował jednak maszynopis, który stał się podstawą obecnej edycji. Niezwykłość tego tekstu polega na tym, że pisany był z myślą o natychmiastowej publikacji.” Książka ukazała się dopiero w 1988 roku. Powiecie, że to było długo po wojnie, ale zwróćcie uwagę na to, jak funkcjonowało państwo polskie po II wojnie światowej. Jest tu wiele informacji o Marszałku i jego decyzjach; ciekawa jest nie tylko ta część poświęcona Piłsudskiemu, który niewątpliwie do ostatnich dni trzymał rękę na pulsie i miał wpływ na politykę ale także historia Kapitana Lepeckiego. Lepecki miał dostęp do Piłsudskiego w ostatnich latach jego życia, szczególnie gdy już ukrywano pogarszający się stan zdrowia Marszałka.
5. Sławomir Koper (Nr inw. 5374)
Józef Piłsudski – człowiek i polityk
Kolejne dzieło Sławomira Kopra, który w swoich książkach stara się ukazać historie „z ludzką twarzą”. Nie ucieka w swoich publikacjach od prawdy i półprawdy, stara się obiektywnie podchodzić do opisywanej tematyki. W tej książce bierze na pulpit biografię jednego z najpopularniejszych polityków XX-lecia – Józefa Piłsudskiego. I tak jak mamy w podtytule – Koper ukazał Marszałka nie tylko jako wybitnego polityka i przywódcę, ale też zwykłego człowieka. Czy mu się to udało? Sprawdźcie sami, wypożyczając książkę z naszego działu historycznego.
6. Elżbieta Jodko-Kula (Nr inw. 25722)
Maria Piłsudska. Zapomniana żona
Czy w tej książce znajdziemy jakiekolwiek informacje na temat Piłsudskiego? Twierdzimy, że tak, choć publikacja swoje kręgi zakreśla wokół „Pięknej Pani” – Marii z Koplewskich, primo voto Juszkiewicz, Piłsudskiej. Urodziwej, energicznej i pociągającej kobiety, która była pierwszą żoną Marszałka. Jak się poznali, jak dalej wyglądało jej życie, i dlaczego Piłsudski wyjeżdżając z Krakowa, porzucił zarówno miasto jak i swoją piękną Marię – na te i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie właśnie tutaj.
7. Janusz Cisek (Nr inw. 5369)
Józef Piłsudski
Album i jednocześnie wyczerpująca biografia Józefa Piłsudskiego, opowiedziana na szerokim tle jego czasów oraz walki o niepodległość Polski i jej utrzymanie. Zachowując obiektywizm, autor cytuje różne opinie i poglądy zarówno na osobę, jak i dzieło Marszałka. Całość została zilustrowana imponującymi materiałami, zbieranymi także poza granicami kraju. W publikacji zobaczymy wiele fotografii samego Piłsudskiego z różnych okresów jego życia, przez reprodukcje starych kart pocztowych, obrazów czy odznaczeń z jego wizerunkiem, po unikatowe zdjęcia legionistów, plakaty, rysunki, gazety i inne wydawnictwa związane z polską drogą do niepodległości. Do albumu dołączona jest płyta CD zawierająca 11 pieśni patriotycznych z okresu międzywojennego w wykonaniu Krakowskiego Chóru Kameralnego (m.in. “My, Pierwsza Brygada”, “O mój rozmarynie”, “Przybyli ułani pod okienko”) oraz fragmenty wypowiedzi Marszałka z 1924 r.)
8. Janusz Cisek (Nr inw. 4216)
Do niepodległości
Pan Janusz Cisek przygotował dla miłośników wydarzeń historycznych nie lada gratkę – wspaniały i jednocześnie wzruszający album, w którym udokumentowane jest pięć niezwykłych lat 1914-1918, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. Już nie musicie odwiedzać muzeum – w tej publikacji trudno o lepszą indywidualną lekcję historii (w domowym zaciszu). Obejrzenie zebranych tu nalepek propagandowych, znaczków pocztowych, plakatów, obrazów i dziesiątek bezcennych fotografii jest doskonałym dopełnieniem tego, o czym można przeczytać. Są na nich miejsca i wydarzenia, sławni bohaterowie jak Piłsudski czy Paderewski i rzesze anonimowych ludzi, bez których Polski by nie było…
9. Wojciech Widłak (Nr inw. 25715)
Komendant wolnej Polski
“Komendant Wolnej Polski” to opowieść dla najmłodszych autorstwa popularnego pisarza dziecięcego Wojciecha Widłaka (seria Pan Ryjek!); z drugiego poziomu bestsellerowej serii “Czytam sobie”, która wspiera naukę samodzielnego czytania.
Dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić, że jeszcze nie tak dawno toczyły się walki o wolność naszego kraju. 102 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Nie udałoby się to bez walki i poświęcenia wielu ludzi. Przywódcą Polaków w drodze do wolnego i niepodległego kraju był marszałek Józef Piłsudski. W tej książce poznacie historię tego wielkiego Polaka, który przez lata niósł nadzieję i otuchę dla całego narodu.
10. Jan Ołdakowski (Nr inw. 26782)
Mój pan woła na mnie Pies: O psie Marszałka Piłsudskiego
O ho ho, to książka dla dzieci już samodzielnie czytających. Mamy ją w naszym dziale dziecięcym, w którym między innymi, mieści się cała kolekcja książeczek serii „Czytam sobie”, którą bardzo serdecznie Wam polecamy. Książka została wydana z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę (czyt. Edycja limitowana!). Jest to zabawna, detektywistyczna historia, w której na pierwszym planie występuje pies o imieniu Pies. Co więcej, to właśnie Pies relacjonuje i komentuje wydarzenia, w których uczestniczy między innymi jego pan. A jego pan to nie kto inny, tylko sam Marszałek Piłsudski!
11. Michał Rusinek (26787)
Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości
No dobrze, w tym przypadku książka nie dotyczy samej postaci Piłsudskiego. Ale mamy sympatię do Pana autora, dlatego uznaliśmy, że w naszym rankingu powinna znaleźć się ta właśnie antologia dziesięciu wierszyków. Wielu rodziców uważa, że jest ona doskonałym wstępem do rozmów dorosłego z małym krajanem na temat polskości, ojczyzny i wolności. Pomaga zrozumieć trudne pojęcia jak patriotyzm , tolerancja oraz wiele innych pojęć, z którymi mają problem nawet ci trochę starsi 😉
Książka Michała i Joanny Rusinków wywraca do góry nogami dawny kanon małego patrioty i sprawia, że wielkie słowa stają się bliskie i zrozumiałe. Słowa profesor nauk prawnych Ewy Łętowskiej może Was przekonają: “Dziecięce wierszyki łatwo zapadają w pamięć. Łatwiej je też cytować niż Konstytucję, a często zawierają te same prawdy, tylko zapisane w inny sposób.“
A jeśli nie, to mamy tu krótkie przedstawienie swojego dzieła słowami samego Michała Rusinka: „W tej książce znajdziecie dziesięć wierszyków, za pomocą których próbuję na nowo odpowiedzieć na pytania zadane w 1900 roku przez Władysława Bełzę. Po co? Bo jestem przekonany, że trzeba nam teraz mniej XIX wiecznego patriotyzmu, a więcej XXI-wiecznej obywatelskości”.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.