O pisaniu, nagrodach, wielu zaginięciach i czystych łyżeczkach rozmowy… z Robertem Małeckim

Data publikacji: 22/09/2021

We wtorek 21 września 2021 roku odbyło się kolejne biblioteczne wydarzenie, które na długo zapamiętamy – spotkanie autorskie z Robertem Małeckim.

Robert Małecki znany jest czytelnikom z takich bestsellerów jak: seria z komisarzem Grossem (Zadra, Wada i Skaza), świetnie przyjęty thriller psychologiczny „Żałobnica” czy najnowszy thriller kryminalny Zmora. Wielokrotnie nagradzany i zdobywający coraz większą grupę czytelników, wszedł do kryminalnej ekstraklasy. W ubiegłym roku przeszedł na zawodowstwo w rzemiośle pisarskim poświęcając się wyłącznie tworzeniu kolejnych powieści.

Podczas spotkania prowadząca – nasza koleżanka Katarzyna Wieczorkowska – wypytywała pisarza o tajniki jego warsztatu. Autor udzielił cennych wskazówek oraz wyjawił jakie trudności wiążą się z pisaniem kryminałów. Od sumiennej pracy przy komputerze odciągają go… np. brudne naczynia. Jak sam przyznaje, pisarze mają wiele zmór – oprócz samotnej brudnej łyżeczki w zlewie w koncentracji przeszkadzają pomysły na kolejne książki.

Prowadząca poruszyła również temat ekranizacji książek Pana Małeckiego, ponieważ jest szansa zobaczenia twórczości autora na małym ekranie. Jakiego aktora pisarz widziałby w roli komisarza Bernarda Grossa? Oczywiście – Clinta Eastwooda!

Główny bohater powieści „Skaza”, „Wada” i „Zadra” to nie tylko dobry policjant, pełen tajemnic i nieco zamknięty w sobie – ma też jedną pasję, która łączy go z Robertem Małeckim. Jest to modelarstwo. Pomysł na obdarzenie swojego bohatera książkowego taką właśnie pasją był dobrym posunięciem, choć początkowo autor nie wiedział czy Bernard Gross powinien mieć jakiekolwiek hobby.

Oprócz pisania kolejnych wciągających kryminałów i thrillerów, Robert Małecki jest również wykładowcą na warsztatach kreatywnego pisania. Jak sam podkreśla, rynek wydawniczy polskich kryminałów jest ogromny – w zalewie tytułów trzeba nie tylko wyróżnić się, ale również dopracować swój debiut. Sam po raz pierwszy zasiadł w 2009 roku do klawiatury pod wpływem powieści Harlana Cobena. Robert Małecki podzielił się także z publicznością swoimi ulubionymi autorami powieści kryminalnych, m.in. Bernarda Miniera (którego imię de facto Małecki nadał bohaterowi swojego cyklu z komisarzem Grossem),

Na zakończenie czytelnicy mieli okazję osobiście porozmawiać z autorem oraz zdobyć autograf. Spotkanie z Robertem Małeckim było pierwszym od dłuższego czasu stacjonarnym spotkaniem autorskim w bibliotece.

Rozmowę z autorem przeprowadziła Katarzyna Wieczorkowska.

Transmisję ze spotkania można obejrzeć na profilu facebookowym biblioteki.