Narodowe Czytanie “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

Data publikacji: 17/08/2022

Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie zaprasza na uroczystą, 11. odsłonę Narodowego Czytania. W tym roku cała Polska będzie czytała utwory jednego z naszych najważniejszych poetów – Adama Mickiewicza.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

– Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał Prezydent.
[żródło: https://www.prezydent.pl/]

W tegorocznej edycji oprócz standardowej interpretacji utworów w wykonaniu naszych mieszkańców i zaproszonych gości czeka nas także wydarzenie muzyczne – koncert Kuby Michalskiego. Koncert pod tytułem “Balladowo i romantycznie” nawiązuje oczywiście do Roku Romantyzmu i tematu tegorocznego Narodowego Czytania – „Ballad i romansów”. W programie usłyszą Państwo przede wszystkim autorskie kompozycje Kuby Michalskiego do ballad Adama Mickiewicza, oraz do wierszy Norwida, Asnyka i Leśmiana. Na deser – kilka utworów Leonarda Cohena.

Kuba Michalski komponuje muzykę do wierszy znanych  poetów i  do tekstów własnych.
Występuje również z interpretacjami piosenek Leonarda Cohena i Jacka Kaczmarskiego.
Nagrał pięć płyt z zespołem „Cotton Cat” i pięć albumów solowych.

Zapraszamy też do symbolicznych obchodów online – podczas Narodowego Czytania będzie można zrobić sobie “selfie z Adasiem” – przygotowaliśmy na tę okazję ściankę z podobizną naszego wieszcza. Zdjęcie można udostępnić na swoim koncie na Facebooku bądź Instagramie z hashtagiem #czytamMickiewicza #NarodoweCzytaniezMBPMszczonów

Narodowe Czytanie odbędzie się w czwartek 1 września 2022 r. w Amfiteatrze Miejskim. Start godzina 16:30.