Mały atlas zwierząt – zajęcia z przedszkolakami z Osuchowa

Data publikacji: 22/11/2019

W czwartek 14 listopada po raz trzeci odwiedziliśmy z przedszkolakami z Osuchowa literacki ogród Ewy i Pawła Pawlaków, by zobaczyć jakie dzikie zwierzęta pojawiają się w ogrodzie ich oraz ich córki, Hani.

Zanim przejrzeliśmy zwierzyniec wydawnictwa Nasza Księgarnia, dzieci miały do rozwiązania nie lada zagadkę – na bibliotecznej podłodze znajdowały się bowiem świeże tropy dzikich zwierząt. Przedszkolaki nie zawiodły – mając w sąsiedztwie Grądy Osuchowskie, bez problemu rozpoznały ślady, jakie zostawiają po sobie: wilk, dzik, kaczka krzyżówka oraz zając.

Następnie na dużej flipchartowej tablicy obejrzeliśmy ślady pozostałych zwierząt, m.in. sarny, bażanta, borsuka, kruka, kuny, bobra i lisa. Okazało się, ze największe ślady zostawia w ziemi i błocie (lub śniegu) łoś – jego kopyta mają średnią długość 16 cm!

Potem przystąpiliśmy do obejrzenia Małego atlasu zwierząt.  Zwierzyniec zaprezentowany przez córkę Państwa Pawlaków był pełen ciekawostek o istotkach, które pojawiają się także i w naszych przydomowych ogródkach. Czy wiedzieliście na przykład, że jaszczurki zwinki tracą ogon w razie zagrożenia, a co więcej – ich ogon zaczyna wić się, udając jaszczurkę, a to wszystko po to, żeby właścicielka ogona mogła uciec przed napastnikiem? Albo, że sarny posiadają lusterka? My też nie, dlatego gorąco zachęcamy do zapoznania się z tą książką w naszych bibliotekach.

Na zakończenie przygotowaliśmy długi rulon papieru i dzieci odrysowały na nich swoje własne tropy – każde z nich pokolorowało własne odciski rączek.

Dziękujemy za miłe zajęcia, do zobaczenia w grudniu!