Magiczny/biblioteczny czas ferii w bibliotece

Data publikacji: 24/02/2023

Ferie z Harrym Potterem za nami! Na 2 tygodnie przenieśliśmy się do świata magii, by wspólnie z uczestnikami zajęć przenieść się do najsłynniejszej Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Zainspirowani cyklem o Harrym Potterze zorganizowaliśmy szereg zajęć dla dzieci i młodzieży z gminy Mszczonów.
Podczas ferii nasi goście uczestniczyli w lekcji eliksirów, na której mieli okazję stworzyć wiele magicznych wywarów, m. in. Eliksir wielosokowy (okropnie skomplikowany i trudny do uwarzenia!), Amortencję (eliksir miłości, w sam raz na walentynki!), Szkiele-Wzro (smakuje trochę jak ocet, ale ma znaczący wpływ na rośnięcie kości), Felix Felicis (eliksir szczęścia o konsystencji płynnego złota) czy Veritaserum (serum prawdy, które jest bezbarwne i 3 krople tego eliksiru wystarczą, aby przepytywany gagatek wygadał cała prawdę). Zadanie nie było łatwe, gdyż składniki eliksirów zostały sprytnie pochowane między bibliotecznymi regałami.

Na kolejne zajęcia zaprosiliśmy naszych uczestników do Pokoju Wspólnego Gryfonów na gry i zabawy związane z serią o młodym czarodzieju.

Drugi tydzień ferii rozpoczęliśmy od quizu ze znajomości świata Harry’ego Pottera. Na uczestników czekało 7 rund pytań z różnych kategorii. Uczestnicy oceniali na wzajem swoje odpowiedzi zgodnie z kluczem, a zwycięska drużyna zdobyła ponad 5 tys. punktów, nie dając szans swoim przeciwnikom!

Nagrodą dla zwycięzców były gry planszowe.

A w środowe popołudnie 22 lutego grupa 12 śmiałków wyruszyła w przygodę w świecie magii i czarodziejstwa. „Huncwoci w bibliotece, czyli magiczny escape room” już po raz drugi zadziwił naszych uczestników. Podczas zabawy młodzi czarodzieje musieli dostać się na ulicę Pokątną, zmierzyć się z bazyliszkiem, odnaleźć Horkruksy i zdobyć główną nagrodę naszego turnieju – Puchar Domów. Rywalizacja była zacięta, zwyciężyła drużyna Hufflepuffu!

W naszej filii także było wesoło, choć w nieco mniejszym gronie. Dzieciaki uczestniczyły w turnieju Dobble, tworzyły też własne Patronusy, prenumerowały najnowsze wydanie Proroka Codziennego, tworzyły własne plakaty pn. „Czy widziałeś tego czarodzieja?” za pomocą aplikacji Photofunia oraz budowały zamek Hogwart z klocków magnetycznych.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy ogromnej wiedzy o świecie stworzonym przez J. K. Rowling.