W kwietniu odbyliśmy cykl 4 spotkań z klasami 5a, 5b, 5c oraz 7d.
Każdą klasę zaprosiliśmy na spotkanie o innej tematyce i tak uczniowie klasy 7d poznali tajniki książek elektronicznych. O ebookach mówi się teraz wiele, choć to dopiero początek ich popularności. Porozmawialiśmy o nowoczesnych formach czytelnictwa, czyli ebookach i audiobookach.
Przybliżyliśmy sobie historię książki elektronicznej, jej zalety oraz wady, a także porozmawialiśmy trochę o preferencjach czytelniczych. Porównaliśmy ebooka otwartego na czytniku z ebookiem na telefonie, a także z książką papierową.
Niemałym zaskoczeniem okazał się fakt, że pierwszy przodek obecnego czytnika powstał już w 1970 r.!
Uczniowie klasy 5b kontynuowali rozpoczęty już temat książek elektronicznych i w praktyce poznali najpopularniejsze repozytoria cyfrowe przydatne uczniom. Poznaliśmy strony lektury.gov.pl oraz Wolne Lektury i nauczyliśmy się nawigowania po nich. Okazało się, że część lektur szkolnych można dostać jednym kliknięciem! 🙂 A do tego są jeszcze audiobooki 🙂
Dodatkowo zapoznaliśmy się w praktyce z katalogiem naszej biblioteki. Nauczyliśmy się wyszukiwać interesujące nas książki, sprawdzać ich dostępność a także poznaliśmy funkcję rezerwacji.
Klasa 5c skusiła się na nasze najpopularniejsze w tym roku warsztaty pisania piórem. Udaliśmy się w podróż po historii książki, a dokładniej do pracowni średniowiecznego skryby.
Choć nie przepisywaliśmy piórami całej Biblii, jak to się działo w wiekach średnich, to poćwiczyliśmy kaligrafowanie różnych czcionek, a także całych zdań 🙂
Na zakończenie zmierzyliśmy się w pojedynku na najładniej wykaligrafowane zdanie “Średniowieczny skryba w bibliotece”.
Na zakończenie cyklu klasa 5a uczestniczyła w warsztatach dotyczących hejtu w sieci. Rozróżniliśmy pojęcia: hejt, mowa nienawiści, wolność słowa, agresja słowna. Każda z grup stworzyła profil hejtera, odpowiadając na pytania jakie są cechy jego charakteru, kogo hejtuje oraz dlaczego hejtuje?
Na zakończenie rozmawialiśmy o tym komu z nas zdarzyło się kogoś zhejtować (nawet nieumyślnie), a kto został kiedyś zhejtowany.
Dziękujemy Wam za odwiedziny w naszej bibliotece i zapraszamy częściej J
Na nowy rok szkolny rozszerzymy dla was ofertę warsztatową!
Do zobaczenia w bibliotece.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.