W ostatni poniedziałek listopada w filii w Osuchowie odbyły się zajęcia plastyczno-literackie w oparciu o książkę Piotra Sochy pt. “Brud. Cuchnąca historia higieny”.
Uczestnicy zajęć poznali ciekawe fakty dotyczące długiej historii higieny i brudu oraz tego jak tytułowy brud wpływał na dalsze dzieje ludzkości. Bo, biorąc pod uwagę np. epokę średniowiecza, nie bez powodu te czasy nazywane są epoką ciemnoty!
A znacie powiedzenie “Częste mycie skraca życie”? No cóż, to przeświadczenie było aktualne niemal do samego końca XVIII wieku. Opinia, że woda i mycie się są szkodliwe, była popularna nawet w gronie uczonych. Częste zażywanie kąpieli powodowało, że w skórze otwierały się pory, które z kolei wchłaniały “morowe” powietrze. A potem człek łapał wszelkie możliwe choróbska…
Lektura jest niesamowita pod wieloma względami – warto po nią sięgnąć zwłaszcza pod kątem tego, co działo się przez ostatnie dwa lata, kiedy świat opanowała pandemia koronawirusa, o której dziś wszyscy chcielibyśmy najlepiej zapomnieć.
Podczas lektury skupiliśmy się na epoce baroku. Odwiedziliśmy pałac samego Króla Słońce (Ludwika XIV) – Wersal, który piękny był jedynie… z zewnątrz. W środku nie było ani jednej toalety, dworzanie załatwiali swoje potrzeby w zakamarkach pałacu, nieliczni korzystali z 300 dostępnych nocników, zawartości pozbywając się wylewając wszystko przez okna… Ale skupmy się na tej ładniejszej stronie, czyli modzie 🙂 Modne były wymyślne stroje, białe koszule i cudaczne peruki, które były alternatywą mycia włosów. Damy dworu nosiły peruki, które ważyły niemal kilogram. A ich konstrukcje naprawdę robiły wrażenie! Wyobraźcie sobie tylko, że jadąc karocą taka pani musiała wystawiać swoją głowę przez okno, gdyż inaczej nie zmieściłaby się w środku!
Na zajęciach uczestnicy zmierzyli się z zadaniem wykonania portretów – ramek, gdzie tło stanowiły właśnie kolorowe i cudaczne peruki. Czy się udało? Zobaczcie zdjęcia 🙂
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.