Za nami już 21. edycja ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek. Między 8 a 15 maja wszystkie biblioteki w Polsce będą promować wydarzenia celebrujące biblioteki i przede wszystkim czytelników.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji.
W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie przygotowała szereg spotkań autorskich, warsztatów i innych wydarzeń promujących czytelnictwo.
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek świętowaliśmy najlepiej jak potrafimy – spotkaniami autorskimi.
Nasz ulubiony dzień w roku rozpoczęliśmy spotkaniem z Małgorzatą Strękowską – Zarembą i uczniami Szkół Podstawowych z naszej gminy.
Autorka nagrodziła uczestników konkursu upominkami przygotowanymi przez organizatorów oraz zapoznała młodzież ze swoją twórczością. Opowiedziała o książkach, przeczytała także fragmenty, które bardzo ich zaciekawiły.
Tego samego dnia gościliśmy w bibliotece autorkę książek obyczajowych, historycznych i kryminalnych – Agnieszkę Jeż.
Pani Agnieszka ma na swoim koncie 30 wydanych tytułów z różnych gatunków, dlatego w rozmowie o twórczości, szukałyśmy m.in. ich punktów wspólnych.
Okazuje się, że do napisania zarówno kryminału jak i powieści obyczajowo-historycznej inspiruje ją otaczająca rzeczywistość. Wycieczka rowerowa do otwockiej Zofiówki, pobyt w podhalańskich miastach i miasteczkach, obóz dziecka na mazurskiej wsi… to wszystko sprawia, że w głowie autorki powstają historie domagające się opowiedzenia i przeniesienia na papier.
Nagranie live ze spotkania znajdziecie na naszym profilu – zachęcamy do odtworzenia.
Rozmowę z autorką poprowadziła Karolina Karasińska.
W piątek 10 maja odbyło się spotkanie z Izą Komendołowicz – autorką reportaży i dziennikarką. Pani Iza jest świetnie znana naszym Czytelnikom z reportaży “Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów”, “Ginekolodzy 2. Kolejne tajemnice i jeszcze większy strach”, “Rozwody po polsku”, “Elka”, a także jako współautorka wywiadu rzeki z Witoldem Pyrkoszem. To dziennikarka z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Wieloletnia zastępca redaktor naczelnej miesięcznika “Pani” Dziennikarstwo to jej praca, pasja i miłość.
Podczas spotkania uczestnicy mogli wysłuchać najciekawszych historii jej pracy dziennikarskiej. Pokazała również wieloaspektowość zawodu ginekologa, dzięki której wizja pracy lekarza może ulec diametralnej zmianie.
Z autorką rozmawiała Katarzyna Wieczorkowska.
W sobotę odbyło się spotkanie z Kicią Kocią, bohaterką książek dla najmłodszych Czytelników naszej biblioteki. Spotkanie poprowadziła Bajanka, czyli Monika Skikiewicz – logopeda, filolog, pedagog, a także dziecięca instruktorka teatralna. Z Bajanką przyjechała do biblioteki Kicia Kocia, najbardziej kochana przez najmłodszych czytelników literacka kotka, bohaterka bajek Anity Głowińskiej. Uczestników czekały kreatywne warsztaty, w czasie których nie zabrakło eksperymentów, zagadek i wspólnego śpiewania. Bardzo dziękujemy za liczne przybycie i wspaniałą zabawę.
Tydzień Bibliotek zakończyliśmy podwójnym spotkaniem autorskim. Poniedziałek 13 maja obfitował w dwa smocze wydarzenia – spotkania z Pawłem Gołuchem, popularnym autorem książek dla dzieci. “Smocze kroniki” to cykl trzech książek: “Smocze jajo”; “Smoczy kamień” i “Smoczy autor”.
Paweł Gołuch swoją wierszowaną historią zabrał dzieci ze szkół podstawowych w Bobrowcach i w Mszczonowie do fantastycznego świata. Najmłodszych czekała rymowana zabawa, rozwiązywanie zagadek oraz ważna lekcja z morałem. Dziękujemy Wierszoklecie za wspaniałe spotkania.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.