Jak co roku, w maju obchodzimy Święto Bibliotekarza i Bibliotek, które trwa cały tydzień, nieprzerwanie od 8 do 15 maja. Akcja jest ogólnopolska i nosi honorową nazwę Tygodnia Bibliotek.
Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem „Biblioteka – Świat w jednym miejscu”.
O haśle i jego interpretacji możemy przeczytać na stronie tydzienbibliotek.sbp.pl:
Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonał wyboru hasła promującego XIX edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek. Hasło brzmi „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.
Hasło, zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum.
Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem? ze Stephenem Hawkingiem?) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa?).
Jest jeszcze jeden wymiar owego bibliotecznego Universum: tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość El Greco. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi.
Nasza biblioteka przygotowała w tym roku szereg wydarzeń zarówno dla dzieci, młodzieży jak i czytelnika dorosłego. W poniedziałek przedszkolaki poznały sekrety Magicznej Księgi. Spektakl teatralny wykonał dobrze zaprzyjaźniony z biblioteką Teatr Maska.
Drugim wydarzeniem tego dnia było spotkanie autorskie z Beatą Majewską. Na spotkaniu z pisarką zjawili się nie tylko zaznajomieni z piórem autorki czytelnicy. Tego popołudnia nasi czytelnicy mieli okazję przenieść się do egzotycznych Emiratów Arabskich i gorącego Egiptu, a to wszystko za sprawą opowieści zaproszonej autorki, która wprowadziła nas w klimat swojej najnowszej serii arabskiej.
Mieliśmy okazję zastanowić się jak to jest mieć 4 żony oraz czy warto byłoby mieć 4 mężów (hmm). Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o kulturze wyznawców Islamu, a także o tym, jak tworzy się serię z takimi bohaterami. Autorka opowiedziała nam także o innych swoich książkach i zachęciła do sięgnięcia po nie.
Relację ze spotkania z autorką i innych wydarzeń organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek można usłyszeć na stronie Radia Victoria “Między Łodzią a Warszawą”.
Wtorek, środa i czwartek to dni, w których gościliśmy w naszych bibliotekach (w Osuchowie i w Mszczonowie) przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego w Osuchowie oraz uczniów Szkół Podstawowych w Lutkówce i Bobrowcach. Specjalnie dla nich wybraliśmy trzy ciekawe lektury – „TYPOGRYZMOL” Jana Bajtlika, „Brud. Cuchnąca historia higieny” Piotra Sochy oraz „Wynalazcy – poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki” C. Dorion i m. Herby.
Każda z lektur dała nam niesamowitą okazję by wspólnie pogadać, pobawić się, pobazgrolić i pobrudzić (!) oraz oczywiście dowiedzieć się wielu rzeczy z wybranych lektur, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.
Piątek zakończyliśmy równie kreatywnie – o 17:30 do biblioteki zawitała zapisana grupa uczestników aby odbyć warsztaty malowania ekotoreb – za pomocą kilku kolorowych farb i małych szablonów powstały galanteryjne cudeńka.
Biblioteka to cały świat w jednym miejscu – i cały czas się kręci. Zapraszamy do nas!
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.