Balladowo i romantycznie – Narodowe Czytanie za nami

Data publikacji: 06/09/2022
  1. odsłona Narodowego Czytania za nami! Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które tego dnia odwiedziły Amfiteatr oraz wszystkim uczestnikom, którzy przeczytali utwory naszego Wieszcza Narodowego – Adama Mickiewicza.

Na deskach miejskiego teatru pojawili się Radni Miasta i Gminy Mszczonów, nauczyciele, uczniowie oraz chętni, którzy wcześniej zgłosili swój udział w Narodowym Czytaniu bezpośrednio w bibliotece.

Lektorzy XI Narodowego Czytania:

Katarzyna Palaszek

Monika Malczak

Waldemar Suski

Ryszard Stusiński

Barbara Gryglewska

Dagmara Bednarek

LO Mszczonów – Krystyna Iżycka i uczniowie liceum

SP Mszczonów – Aneta Dropińska, Elżbieta Grzybowska (biblioteka SP), Ida Gontarz, Gabriela Czarnecka, Monika Kurowska, Jolanta Wacławek, Emilia Mirocha, Jarosław Sawicki

Przeczytano wszystkie 14 utworów, które ukazały się w 1822 roku, kiedy Adam Mickiewicz miał jedynie 25 lat. W 1822 powstał zbiór Ballad i romansów, uważany powszechnie nie tylko za właściwy debiut Mickiewicza, ale również za dzieło oficjalnie rozpoczynające epokę romantyzmu w Polsce. Sporo kontrowersji wywołała w swoim czasie ballada otwierająca cykl – „Romantyczność”, zwłaszcza śmiałym przełożeniem ludowości nad postęp cywilizacyjny, kreacją nowego typu wzoru moralnego (młoda wiejska dziewczyna zdradzająca skrajną nierównowagę emocjonalną)[37] oraz dość jednostronnie odczytywaną krytyką ówczesnego autorytetu naukowego, profesora samego poety, Jana Śniadeckiego. Zamysł fabularny Romantyczności znalazł w późniejszym czasie rozwinięcie w postaci epizodu z życia Gustawa w IV części Dziadów.

Ballady i romanse, oprócz ballad (poważnych i ironicznych), zawierały także przypowiastki sentymentalne. Utwory zbioru cechował typowo romantyczny zwrot w stronę folkizmu i niesamowitości, mocno zaakcentowane moralne przesłanie oraz przekonanie o transcendentnych, metafizycznych powiązaniach między dobrem a złem – zbrodnią i karą. Sentencjonalne, ludowe wyobrażenie moralności było u wczesnego Mickiewicza stale obecne.

Czytanie Ballad i romansów pięknie uzupełnił swoim koncertem Kuba Michalski, który zaprezentował swoje autorskie kompozycje do ballad Adama Mickiewicza oraz do wierszy Norwida, Asnyka i Leśmiana.

Kuba Michalski jest autorem, kompozytorem, wokalistą i‍ gitarzystą. Z‍ żoną Anetą założył zespół „Cotton Cat”, zktórym wydał już 5 płyt.

Muzyka w jego wykonaniu to poezja śpiewana. „Balladowo i romantycznie”, bo tak głosił tytuł koncertu, zrobiło się niesamowicie szybko – a wystarczyła tu tylko gitara oraz ponadprzeciętny wokal, którym dysponuje muzyk.

Artysta szybko złapał kontakt z publicznością i chętnie z nią dysputował. Swoje utwory urozmaicał ciekawostkami z życia i twórczości Mickiewicza. Ponadto Kuba Michalski wyśpiewał utwory m. in. Cypriana Kamila Norwida, Leonarda Cohena, „Lokomotywę” Tuwima, a także kompozycje autorskie.

Mamy nadzieję, że tegoroczna odsłona Narodowego Czytania przypadła naszej publiczności do gustu. Możemy już zdradzić, co będzie lekturą przyszłorocznej edycji akcji – będziemy czytać „Nad Niemnem” Elzy Orzeszkowej.

Dziękujemy i do zobaczenia za rok!