We wtorkowe przedpołudnie 21 stycznia bibliotekę odwiedziła grupa Słoneczka. Korzystając z okazji postanowiliśmy przygotować dla dzieci zajęcia dotyczące święta przypadającego na datę 21.01 – Dnia Babci.
Prowadząca zajęcia, bibliotekarka Katarzyna Wieczorkowska rozpoczęła spotkanie od krótkiej rozgrzewki – zagadek o babci i dziadku. Zaraz potem dzieci zaczęły opowiadać o tym, jak wyglądają ich dziadkowie, co lubią robić ze swoimi wnuczętami oraz czym się aktualnie zajmują. Dzieci nie przyszły na zajęcia nieprzygotowane – wyrecytowały wierszyki o babci i dziadku oraz zaśpiewały piosenkę, której nauczyły się podczas przedszkolnych zajęć. Przyszedł też czas na tradycyjne przeczytanie lektury. Pani Kasia wybrała ciekawe fragmenty książki „Babcie od A do Z” autorstwa Regueri Raquel Diaz. Babci w tej książce było co nie miara, a były przy tym bardzo różne – babcia-pielęgniarka, -wróżka, -gosposia, babcia-modna, -powierniczka sekretów i wiele, wiele innych. A z książki dzieci wywnioskowały, że ich babcie mają wiele wspólnych cech babuń opisanych na stronach książki R. R. Diaz.
Następnie cała grupa podyskutowała o tym jak wyglądał świat kiedy babcia i dziadek byli dziećmi: w co się bawili? czy spędzali czas przed telewizorem i komputerem czy może na świeżym powietrzu…?
Był też moment zabawy na zajęciach w bibliotece – dzieci pobawiły się w dwie niegdyś popularne zabawy: Głuchy telefon oraz Pomidor.
Następnie Pani Kasia poruszyła temat więzi rodzinnych – dzieci zrobiły drzewo genealogiczne i utrwaliły ważne tego dnia pojęcia: dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, prawnuki itd.
Na zakończenie Słoneczka wykonały portrety babć i dziadków przy użyciu techniki plastycznej origami z koła. Prace udały się rewelacyjnie!
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.